Ez a bejegyzés kapcsolódik az előző kettőhöz, amit szintúgy ebben a témában írtam. Ha kíváncsi vagy rájuk, itt és itt éred el őket!
Morris, miután rátalált preraffaelita barátaira, Oxfordban kezdett velük dolgozni, ahol megismerte az ottani istállómester lányát, Jane-t. Az esküvőre 1859-ben került sor; a legtöbb rokona el sem jött, ugyanis Morris bőven rangon alul házasodott. Az apja brókerként olyan hatalmas vagyonra tett szert, hogy a fia gyakorlatilag az egész életét le tudta volna élni anélkül, hogy bármiféle egyéb bevételre tett volna szert.
A nő legendás szépsége Morris preraffaelita barátait is megihlette, rengeteg képen a Jane-t lehet felismerni, mint modellt.
A preraffaeliták vezetőjének, Dante Gabriel Rossettinek annyira megtetszett Jane, hogy többször őt kérte fel modellnek a festményeihez, ami végül romantikus viszonyba torkollott. Egyes pletykák szerint Rossetti haláláig együtt voltak. A férje nagy csapásként érzékelte, hogy nem tudta őt soha boldoggá tenni, emiatt a munkába menekült.
Jane Rossetti múzsája volt, a férfi rengeteg képen megfestette őt. Egy válogatást itt találtok róla:
Ha szeretnél naprakész lenni az újonnan felkerült tartalmakból (és még sok másból!), kövess be a következő platformokon:
Facebook: Varázskert Művészet és Design
Instagram: adriennekoehazi
Pinterest: Adrienne K.
Várlak szeretettel!
Forrás:
V&A Museum: Arts and Crafts és Introducing William Morris
Képek forrása
Jane Morris, önarckép profilból: Wikimedia Commons
A 18 éves Jane, az eljegyzés után, rajzolta: William Morris - Wikimedia Commons
D. G. Rossetti: The Day Dream - Wikimedia Commons
D. G. Rossetti: La Pia de' Tolomei - Wikimedia Commons
D. G. Rossetti: The Blue Silk Dress, Jane Morris - Wikimedia Commons