Új bejegyzéssorozatot gondoltam ki, ami vasárnaponként fog megjelenni. Az oldal (és a blog) nem titkolt célja, hogy közelebb hozzalak benneteket a művészettörténethez. A bejegyzéssorozat címe Művészettörténeti Kisokos lett, ami annyit tesz, hogy minden héten egy művészettörténeti fogalmat fogok nektek hozni, amit röviden bemutatok, majd pedig vizuálisan is megjelenítek, tehát képeket fogok nektek hozni, hogy könnyebben megjegyezhetőek legyenek.
Remélem, élvezni fogjátok ezt is! A tervezet szerint vasárnap délelőtt 10-kor fog kikerülni minden héten egy bejegyzés. És igen, a mai nap kicsit megcsúsztam vele, de a hónapban ez nem lesz már probléma.
Szóval, első hét, első fogalom: a pantokrátor. Ez a fogalom Jézus egyik megjelenítési módjához kapcsolódik: nektek is megvannak a bizánci ikonok, ugye? Ahol Krisztus frontálisan szembenéz velünk, egyik kezével áldást oszt, a másikban általában az evangéliumot tartja.
A pantokrátor szó eredetileg görög, jelentése „mindenható” vagy „a mindenség ura”. Eredetileg Zeusz neve mellé biggyesztették, aztán a Biblia görög fordításában Jézus neve mellett is megjelent.
Ez az ábrázolási móddal leginkább ortodox templomokban találkozhatunk. Fontos Jézus Krisztus isteni mivolta és a föld fölötti megváltó uralma.
De most következzenek a képek: egy bejegyzésemben megjelent a genti oltár a van Eyck fivérektől, itt Krisztus mint pantokrátor került megfestésre.
A második kép a Hagia Sophiából való.
A harmadik a Cefalu-i székesegyházból, Szicíliából.
A negyedik kép pedig a római Santa Pudenziana templomból, egyenesen a negyedik századból.
Természetesen nemcsak templomokban találkozhatunk Krisztus pantokrátor-mozaikokkal, hanem ikonokon is, mint ahogy ezt egy orosz tűzzománc remekművön láthatjuk.
Ha szeretnél naprakész lenni az újonnan felkerült tartalmakból (és még sok másból!), kövess be a következő platformokon:
Facebook: Varázskert Művészet és Design
Instagram: adriennekoehazi
Pinterest: Adrienne K.
Várlak szeretettel!
Képek forrása:
Genti oltár: Wikimedia Commons
Hagia Sophia: Wikimedia Commons
Szicília: Wikimedia Commons
Róma: Wikimedia Commons
Orosz ikon: Wikimedia Commons