Dürer önarcképe mindig is nagy hatást gyakorolt rám: annyira magabiztosan ábrázolja önmagát, nézzétek, ahogy mosolytalan arccal áll „a kamera előtt”, a ruhája a legújabb divat szerint készült és nagyon jó minőségű, de ami a legfontosabb, hogy az egész festmény a Krisztus-ábrázolásmódra hajaz. A hosszú haj, a szakáll, ami nagyjából a negyedik századtól kezdett elterjedni a Krisztus-illusztrációknál (mi is hosszú hajjal képzeljük el mindig, nem igaz?). De a legfeltűnőbb a kéztartása, amit összehasonlíthatunk a Krisztus-képeken megszokott áldás gesztusával. Vagy Dürer egyszerűen csak a prémgallért igazítja a kabátján?
A második képen egy rajzot láthattok róla, amit szintúgy önmagáról készített, 13 éves korában. A harmadikon pedig 26 éves korában szemlélhetjük meg, akkoriban nyitotta meg a műhelyét és már túl volt egy itáliai utazáson. Itt is, mint a Krisztus-féle önarcképén szemrevételezhetjük azt a magabiztosságot, ahogy megfestette önmagát, attól függetlenül, hogy ezt elég idealizált módon tette.
Ha szeretnél naprakész lenni az újonnan felkerült tartalmakból (és még sok másból!), kövess be a következő platformokon:
Facebook: Varázskert Művészet és Design
Instagram: adriennekoehazi
Pinterest: Adrienne K.
Várlak szeretettel!
Kép forrása:
Krisztus-kép: Wikimedia Commons
13 évesen: Wikimedia Commons
26 évesen: Sulinet Tudásbázis