Benvenuto Cellini az aranyművesség mellett többféle szakmát is kitanult, többek között a szobrászatot. Ismertebb művei közé tartozik Perszeusz szobra, amint épp Medúza fejét tartja a magasba.
A szobor még most is az eredeti helyén áll, a Piazza della Signoria-ra lett tervezve 1554-ben. A bronzszobor elkészítésére a művész I. Cosimo firenzei hercegtől kapott felkérést. Ő a de’ Medici család tagja volt, akik az egyik legbefolyásosabb firenzei család voltak akkor.
De mit is ábrázol pontosan a szobor? Perszeusz, aki nemcsak a görög, de a római mitológiában is szerepet kapott, egy királyfi volt, aki levágta a három Gorgó közül az egyik szörnyeteg fejét, akit Medúzának hívtak. A három Gorgót Pallasz Athéné átkozta el, olyan rondává váltak, hogy ha az ember fia rájuk nézett, azon nyomban kővé vált. Perszeusz a bronzpajzsa segítségével fejezte le a kígyóhajú Medúzát, a visszatükröződést használva a tájékozódáshoz, tehát közvetlenül soha nem nézett a szörnyre.
Még egy érdekesség, hogy Pegazus, a szárnyas ló, amin Perszeusz lovagolt (többek között így talált rá Andromédára is), a lefejezett Medúza kiömlő véréből kelt életre.
Perszeusz a szörnyű fejet nemcsak Androméda kiszabadítására használta, hanem az ellenségeinek legyőzésére is, hiszen aki csak rápillantott, azon nyomban kővé vált.
Egy rövid ismeretterjesztő videót hoztam nektek Cellini Perszeuszáról. Sajnos angol nyelven beszélnek, viszont lehet hozzá angol feliratot beállítani.
Ha szeretnél naprakész lenni az újonnan felkerült tartalmakból (és még sok másból!), kövess be a következő platformokon:
Facebook: Varázskert Művészet és Design
Instagram: adriennekoehazi
Pinterest: Adrienne K.
Várlak szeretettel!
Forrás:
Sarah Carr-Gomm: A kódolt művészet, 2016
Smarthistory: https://www.youtube.com/watch?v=Q1j-gPKAcDA
Fotó:
Perszeusz szobra: Wikimedia Commons, szerző: Jastrow