A plein air egy francia szóösszetétel, ami nem mást jelent, mint a szabadban való festést. Gondolom, Neked is rögtön Monet vízililiomai jutottak eszedbe.
Igen, Franciaországban Claude Monet volt az első azon festők között, akik a kinti festegetést preferálták. Ez ugyebár jóval nehezebbnek számított, mint a műterembeli, tökéletesen megvilágított alkotás, ahol a fények sosem változnak, illetve ugyebár a modell sem. Kint, a természetben azonban a szél folyton bele-belekapott a fák lombjába, a fény pedig pillanatról pillanatra máshogy esett.
Ezen kívül pedig ebben az időben kezdtek a hordozható festéktubusok gyártásához, tehát a vásznat, a festékeket, az ecseteket jóval egyszerűbb volt hozni-vinni.
Monet egyik ismertebb alkotása a szénaboglya, amit többször is megörökített. Napfény, hó, hajnal, napnyugta, kora délután… Nézd csak a képeket, bár a „modell” ugyanaz, mégis teljesen mások a színek és a megvilágítás! Milyen izgalmassá tud válni egy mezei szénaboglya, nem igaz?
A teljes sorozatot itt tudjátok megnézni.
A következő képen pedig egy igazi érdekességet mutatnék: Monet nemcsak a szárazföldön szeretett festeni, hanem hajón is.
Ha szeretnél naprakész lenni az újonnan felkerült tartalmakból (és még sok másból!), kövess be a következő platformokon:
Facebook: Varázskert Művészet és Design
Instagram: adriennekoehazi
Pinterest: Adrienne K.
Várlak szeretettel!
Képek forrása:
Claude Monet: Vízliliomok - Albertina
Monet: Szénaboglya reggeli hóban - Wikimedia Commons
Monet: Szénaboglya a nyár végén, reggel - Wikimedia Commons
Monet: Szénaboglyák nyár végén - Wikimedia Commons
Édouard Manet: Claude Monet műterme egy bárkán - Wikimedia Commons